Semenářství
jetele lučního
Množte s námi špičkové odrůdy jetele lučního! Nabízíme rané i pozdní diploidní a tetraploidní odrůdy s vysokými výnosy a odolností do různých podmínek. Zajistíme vám odbornou podporu a kvalitní osivo. Využijte náš osvědčený genetický materiál a objevte svůj semenářský potenciál.

Výběr správné odrůdy
Základem úspěchu je volba správné odrůdy jetele dodržením rajonizace pro diploidní a tetraploidní odrůdy. Aktuálně hledáme nové množitele pro jetel luční, jimž nabízíme kvalitní rané tetraploidní odrůdy VESNA, HAMMON, vhodné i do vyšších poloh, a pozdnější odrůdu AMOS. Také diploidní odrůdy CALLISTO, KALLICHORE, MEGALIC. Tyto odrůdy jsou vhodné pro různé klimatické podmínky, což vám umožní dosáhnout vysokých výnosů a kvality osiva.
Příprava půdy
Jetel preferuje půdy bohaté na živiny, vlhčí, s vyšší hladinou podzemní vody a pH 6–7. Před výsevem doporučujeme půdu jemně připravit a přihnojit startovací dávkou N, P a K (podporují vývoj kořenového systému, lepší růst a tvorbu jetelových hlávek), vápníkem k předplodině nebo na podzim dle potřeby a pH. Hluboké kořeny jetele pomáhají zlepšovat půdní strukturu, využívají živiny i z hlubších vrstev půdy; jetel má vynikající předplodinovou hodnotu.
Výsev
Jetel je možné vysévat na jaře nebo v pozdním létě, v závislosti na podmínkách. Osivo se vysévá do hloubky 1,5–2 cm do řádků 25 cm, v množství přibližně 10–12 kg/ha.
Ošetřování
Jetel je citlivý na nedostatek vláhy při klíčení, při obrůstání po seči a v době květu. Zároveň je důležité udržovat pole v bezplevelném stavu, protože „osivo se dělá na poli“. Nejen, že plevel konkuruje jeteli o vodu a živiny, ale semena některých plevelů osivo po sklizni znehodnocují. Proti plevelům je nutné použít mechanické, popř. i chemické metody ochrany.
Hnojení
Hlavní výhodou jetele je jeho schopnost fixovat dusík díky symbiotickým bakteriím. Proto není nutné používat dusíkatá hnojiva, postačí startovací dávka před výsevem.
Ochrana před škůdci a chorobami
Bezpodmínečně je nutné sledovat výskyt nosatčíků a provádět proti nim opatření (ponechání pásu z 1.seče na vykladení, chemickou ochranu). Certifikovaná osiva našich odrůd vykazují dobrou odolnost vůči houbovým chorobám a jiným patogenům.
Sklizeň
Porost je třeba začít častěji kontrolovat při výskytu 75–80 % zralých hlávek. Před sklizní desikujeme nebo je možné využít dvoufázovou sklizeň. Pro dvoufázovou sklizeň je třeba porost posekat brzy z rána za rosy, aby se hlávky sečením nerozpadaly.
Čištění a skladování osiva
Po sklizni je nutné osivo pečlivě vysušit a skladovat na suchém a chladném místě.
PROČ MNOŽIT JETEL S NÁMI?
- Špičkové odrůdy: Nabízíme osvědčené odrůdy jetele lučního s vysokou odolností a stabilními výnosy. Tetraploidní odrůdy VESNA, HAMMON a AMOS zaručují vysokou produkci biomasy a odolnost vůči stresovým podmínkám. Nové diploidní odrůdy KALLICHORE a MEGALIC dosahují výnosů biomasy na úrovni tetraploidních odrůd a stabilních semenářských výnosů.
- Ekologické a ekonomické přínosy: Množení jetele je ekologicky i ekonomicky výhodné díky jeho schopnosti fixovat vzdušný dusík do půdy. Tím snižujete potřebu dusíkatých hnojiv a zlepšujete dlouhodobou úrodnost půdy. Hluboké kořeny jetele také zlepšují půdní strukturu a její schopnost zadržovat vodu.
- Podpora a spolupráce: Nabízíme vám odbornou podporu při množení osiva, včetně doporučení pro pěstování a ochranu porostu. Využijte naše bohaté zkušenosti a objevte svůj semenářský potenciál díky špičkovým odrůdám DLF.

Kontaktujte našeho manažera polní produkce pro veškeré potřebné informace.
Bude vám k dispozici v každé fázi procesu, aby bylo dosaženo požadovaných výsledků, včetně kompletního procesu čištění a následné certifikace osiva.
MANAŽER POLNÍ PRODUKCE
Mgr. Martina Lušňáková | |
Manažer polní produkce | |
Tel: +420 722 960 758 | |
E-mail: martina.lusnakova@dlf.com |