Zdravý a hustý trávník:
Tipy pro celoroční péči

Průvodce pro každého, kdo touží po dokonale zeleném trávníku. Od správného výběru travní směsi, přes optimální termíny výsevu, až po pravidelnou údržbu – nabízíme osvědčené rady, jak vytvořit a udržet hustý a zdravý trávník. Věnujeme se správnému sečení, kontrole plevelů, vertikutaci i podzimnímu hnojení, aby váš trávník prospíval v každém ročním období.

TERMÍN VÝSEVU
Samozřejmostí je nutnost sledovat klimatické podmínky. Jarní výsev se doporučuje v  období konce března až května, podzimní výsev v  období od srpna do října.

SEKÁNÍ
Při zakládání nového trávníku se první seč provádí při výšce 7–10 cm, kdy se trávník krátí maximálně o 1/3 délky. Požadovaná výška trávníku se odvíjí od druhu, účelu a estetických požadavků, přičemž se udržuje požadovaná výška trávníku. Pro podpoření odolnosti proti suchu, je možné během suchých období zvýšit výšku porostu o 1–2 cm. Intenzita sečení se provádí podle požadované výšky porostu a směr sečení by se měl při každé seči změnit. V neposlední řadě je potřeba pamatovat na nabroušené nože sekačky.

KONTROLA PLEVELŮ
Širokolisté dvouděložné plevele můžeme v nově založeném trávníku regulovat sečí, zejména první seč je velice účinná. Tím oslabíme plevele a posílíme zahuštění trávníku. Dále je možné využít patřičné herbicidy.

MECH
Mech se objevuje na vlhkých částech trávníku, kde je vyšší vlhkost půdy, nízké sečení, nízké pH nebo nízký obsah živin v půdě. Jeho odstranění není problematické,ale pokud se neodstraní příčina, tak se rychle objeví znovu. Po jeho uhynutí se odstraní např. hráběmi. Pro úpravu pH půdy se osvědčuje aplikace jemně mletého vápence.

VERTIKUTACE
Trávník kumuluje plsť, což jsou odumřelé části, které mohou být pro trávník příznivé, ale mocnost nad 1 cm může vést k nedostatku kyslíku a špatnému zasakování vody, což může způsobit odumírání trávníku a rozvoj houbových chorob. Nahromaděnou plsť lze odstranit vertikutací, nejlépe na jaře nebo na podzim. Po vertikutaci
je potřeba pohrabat, pohnojit a přisít vhodnou směs. Vertikutace také podpoří zahuštění a provzdušnění trávníku.

LETNÍ DOSÉVÁNÍ TRÁVNÍKU
Poškozená místa v trávníku lze v létě rychle obnovit dosevem jílku vytrvalého. Komplexní směs by ale měla obsahovat i výběžkaté druhy, které prázdná místa zatáhnou.

ZÁVLAHA
Závlaha se odvíjí od půdních, klimatických podmínek, druhů v trávníkové směsi a stáří trávníku. Pro zamezení houbových chorob by měla být závlaha prováděna spíše v časných ranních hodinách, aby nedocházelo k dlouhodobému ovlhčování povrchu listu.

PODZIMNÍ HNOJENÍ TRÁVNÍKU
Podzimní hnojení trávníku doplňuje potřebné živiny pro přezimování. Hlavním prvkem je draslík, který posiluje pletiva a pomáhá odolat stresovým faktorům, může se přidat i dusík a hořčík jako mikroprvek. Odstranění listí a dalších organických zbytků pomáhá omezit rizika houbových chorob.

MIKROPRVKY V TRÁVNÍKU
Mikroprvky jsou důležité pro vzhled trávníku. Fe (železo) zlepšuje barvu trávy, Mg (hořčík) je nezbytný pro syntézu chlorofylu a Mb (molybden) je důležitý pro syntézu proteinů. Zn (zinek) pomáhá při metabolismu a produkci chlorofylu. B – (bór) má pozitivní účinky na pletiva trávy a absorpci živin kořenovým  systémem.

ZIMNÍ SPÁNEK
Vyvarujte se častému chození po zmrzlém nebo zasněženém trávníku. Travní pletiva jsou v tomto období křehká a mohou se poškodit, což může vést k napadení houbovou chorobou nebo odumření rostlin.