TRÁVNÍKOVÉ ODRŮDY
MĚLI BY NÁS ZAJÍMAT?

Při zakládání nového trávníku a jeho následné údržbě se setkáváme s mnoha otázkami. Nejčastější dotazy jsou typu kdy sekat, na jakou výšku, otázky ohledně substrátu, aerifikace, vertikutace, názory na sběr a robotické sekačky a mnoho dalších aspektů. Avšak jedna otázka bývá často opomíjena, přestože má podstatný vliv na to, co od trávníku můžeme očekávat. Jedná se o výběr travního druhu, a zejména o výběr trávníkové odrůdy.

Při zakládání nového trávníku a jeho následné údržbě se setkáváme s mnoha otázkami. Nejčastější dotazy jsou typu kdy sekat, na jakou výšku, otázky ohledně substrátu, aerifikace, vertikutace, názory na sběr a robotické sekačky a mnoho dalších aspektů. Avšak jedna otázka bývá často opomíjena, přestože má podstatný vliv na to, co od trávníku můžeme očekávat. Jedná se o výběr travního druhu, a zejména o výběr trávníkové odrůdy.

Je potřeba říci, že situace se v České republice a na Slovensku v poslední době patřičně zlepšila a lidé mají větší představu o vlastnostech různých travních druhů. V oblasti odrůd však stále chybí dostatečná osvěta. Každopádně není se čemu divit, když šlechtění jde neustále dopředu, vyvíjejí se nové odrůdy a staré se ruší. Pro běžného, trávníkáře“ je obtížné s těmito změnami držet krok.

Pokud se podíváme například do sousedního Německa, tak najdeme tvz. RSM listinu, která mimo hodnocení odrůd dává i požadavky na dané směsi – chcete prodávat oficiální sportovní směs? Tak musíte použít odrůdy daných kvalit. V České republice, na Slovensku, Polsku a třeba i v Maďarsku není žádná matrice, která by kontrolovala, jaké odrůdy se skrývají pod obchodním názvem směsi. Tedy můžeme mít například směs, která se jmenuje, Na fotbalová hřiště“, dokonce obsahuje jílky a lipnici, ale odrůdy jsou naprosto nevhodné. Této,, neznalosti“ konečného uživatele samozřejmě využívají velká hobby centra, která vzhledem k jejich vyjednávací síle jsou schopna dotlačit lokální výrobce na minimální ceny a nutnost využít levnější odrůdy. Tyto odrůdy jsou často pro zemědělské využití, a tedy šlechtěny na výnosové aspekty, spíše než na estetické.

I když údržbou jsme schopni ovlivnit mnohé aspekty, tak zvolením správných odrůd si patřičně ulehčíme práci a můžeme dosáhnout lepších výsledků. Výběr odrůdy ovlivňuje mnohé, od výšky seče, hustoty, potřebu závlahy až po nyní velmi aktuální téma odolnost proti různým chorobám.

Kde je tedy možné najít informace o daných odrůdách? Samozřejmě většina semenářských společností poskytuje informace o svých produktech a má odborníky, kteří se tímto zabývají, to je tedy jeden způsob. Další možnost je hledání v oficiálních listinách, kde se různé odrůdy testují. Tady ale narážíme na několik problémů. Hned prvním z nich je jednoduše fakt, že oficiální testování trávníkových odrůd v České republice (popř. na Slovensku) je rozhodně nedostačující a neposkytuje nám dostatek informací. Musíme se proto podívat do zahraničí, ale tam narážíme na další problémy jako to, že sledované země nemusí mít nám podobné klima, netestují všechno, co nás zajímá, je potřeba vědět něco o hodnocení a managementu atd. Například velmi populární list STRI z Anglie má pouze 1 testovací lokalitu, která je samozřejmě v jiných klimatických podmínkách než kontinentální klima ČR. 

Pojďme se podívat na nějaká srovnání, jak mohou v reálu vypadat různé odrůdy. Na obrázku č.1. lze vidět srovnání dvou odrůd diploidního jílku vytrvalého. Jedna odrůda je trávníková a vyšlechtěna s důrazem na estetiku. Druhá odrůda je pícní. Management byl u obou odrůd stejný s udržováním výšky na 2,2 – 2,5 cm, tedy výšky, kterou jsme jednoduše schopni udržovat i na standardních trávnících. Myslím, že není potřeba odhalovat, která odrůda byla pícní. Vzhledem k tomu, že pícní odrůdy jsou šlechtěny na výnos, tak je také velmi pravděpodobné, že trávník poskládaný převážně z těchto odrůd bude produkovat více biomasy a vyžadovat tedy častější seč.

Odolnost proti chorobám a jak se jim co nejlépe vyvarovat je nyní stále více aktuální téma. Díky klimatické změně pozorujeme výskyt nových chorob a závažnost jejich poškození narůstá. Tomu úplně nenahrává fakt, že v celé Evropě je snaha omezit fungicidy a například v České republice nyní není žádný povolený fungicid do trávníků. Pokud se zaměříme na ,,hobby“ sektor, tak tam se každopádně fungicidy ,,tajně“ používají (registrace na jinou oblast), ale neznalost chorob a účinných látek může při opakovaném používání například vést až k vytvoření rezistence. Samozřejmě nejefektivnější ochrana je zajistit správný management, kdy je trávník v plné kondici. Toto můžeme podpořit i správným výběrem odrůdy, protože šlechtitelé se snaží vybírat materiály, které jsou daným chorobám odolné. Jak takový rozdíl mezi odrůdami může vypadat je na obrázku č. 2. Jedná se o pokusné parcelky lipnice luční, které byly napadeny rzí. Zatímco odrůda vlevo je dostatečně odolná a vhodná do oblastí, kde rez může být problematická, tak odrůda vpravo úplně vhodná do takových podmínek není.

Na obrázku č.3. lze vidět pokusné plochy šlechtitelské stanice v Hladkých Životicích společnosti DLF. Šlechtitelé zde pečlivě pozorují různé vlastnosti více než 1 000 různých materiálů napříč několika druhů, aby vybrali ty absolutně nejlepší. Každá parcelka představuje jeden materiál a pouze ty nejkvalitnější se dostanou do finálního výběru, které v ideálním případě budou za nějaký čas zdobit i Váš trávník. Právě díky těmto pečlivým a detailním pozorováním získáváme neocenitelné informace o tom, jak se jednotlivé odrůdy chovají v našich specifických podmínkách. Každé pozorování je důležité, protože jen tak můžeme vytvářet doporučení pro konečné uživatele. Taková úroveň pozornosti a odbornosti nám poskytuje hluboké a komplexní poznání každé odrůdy, což je klíčové pro dosažení excelence výsledného trávníku.

Také pořadí odrůd na tomto listu má svá specifika, a proto je potřeba věnovat pozornost i daným testovaným vlastnostem než jen pořadí na listině (viz. Tabulka 1). Každopádně i přes tyto neduhy může člověk vyhledávat z různých testů informace a poskládat si obrázek o vlastnostech odrůd, které ho zajímají.

Obrázek 1
Porovnání trávníkové a pícní odrůdy
jílku vytrvalého 2n

Obrázek 2
Porovnání odrůd lipnice luční v odolnosti proti rzi (Puccinia striiformis)

Obrázek 3
Parcelky šlechtitelských materiálů
v Hladkých Životicích.

V závěru je třeba zdůraznit, že správný výběr odrůdy je jedním z důležitých faktorů pro úspěšné získání kvalitního trávníku. Ačkoliv se údržbou dá ovlivnit mnoho aspektů, správná volba odrůdy může výrazně usnadnit péči o trávník a zlepšit jeho výslednou kvalitu. V České republice je osvěta ohledně trávníkových odrůd stále nedostatečná, což vede k využívání nevhodných odrůd často prodávaných pod lákavými, ale zavádějícími názvy směsí. Je důležité získávat informace z důvěryhodných zdrojů, ať už od semenářských společností nebo z oficiálních testovacích listin, a přizpůsobit výběr odrůd místním klimatickým podmínkám. Správná volba odrůdy nejen zvyšuje estetickou hodnotu trávníku, ale také jeho odolnost vůči různým stresovým faktorům jako jsou choroby. Pamatujte, že náklady na kvalitní osivo jsou stále zanedbatelná částka ve srovnání s některými postupy zakládání a údržby trávníků. Z těchto důvodů by měli všichni, kdo se zajímají o kvalitní trávník, věnovat pozornost nejen správným postupům údržby, ale také detailnímu výběru vhodných trávníkových odrůd.

AUTOR: Ing. Ondřej Borowiecki, DLF