Odolnost vůči suchu: Klíčový parametr šlechtění pícních plodin
Odolnost vůči suchu, tato vlastnost je stále častěji důrazně zmiňována při charakteristice odrůd většiny plodin.
Pícní druhy nejsou výjimkou. I zde se šlechtitelé zaměřují kromě mnoha jiných i na tento parametr.
Odolnost vůči suchu, tato vlastnost je stále častěji důrazně zmiňována při charakteristice odrůd většiny plodin. Pícní druhy nejsou výjimkou. I zde se šlechtitelé zaměřují kromě mnoha jiných i na tento parametr. Proto se o suchu hovořilo i na stánku společnosti DLF Seeds, s. r. o., na výstavě Naše pole při představování stávající nabídky i novinek.
Pokusné parcelky firmy DLF Seeds ukázaly pestrou paletu odrůd pícních druhů. K vidění byly v samostatných výsevech jetel luční a jetel nachový, jílek mnohokvětý, ovsík vyvýšený, jílkovitá festulolia, kostřavovitá festulolia a například i ne tak často prezentovaná psárka luční. K vidění byly také pícní směsi.
Ing. Ondřej Borowiecki, produktový manažer DLF Seeds, upozornil na některé zajímavé materiály a novinky. Jmenoval například jílek mnohokvětý Murano. Ten se vyznačuje rychlým jarním růstem a vysokým výnosem suché hmoty. Dobře se přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám. Dále se zástupce firmy zastavil u jílkovitého festulolia Hopej, který má velmi rychlý jarní růst, využije tak jarní vláhu pro obrůstání před intenzivním jarním suchem. U kostřavovitého festulolia Diagram Ing. Borowiecki zmínil vysokou produkci píce a vyzdvihl její kvalitu. Diagram má měkčí listy, což zvířata při pastvě preferují.
Novinkami jsou jetele luční Megalic a Kallichore. Megalic je určený pro krátkodobé směsi a má vynikající výnos bílkovin. Kallichore je velmi vytrvalý a odolný chorobám. Zaujaly také jetele nachové Rokali či Kariba. Oba mají rychlé klíčení a pokrytí půdy. Jsou ideální jako meziplodina nebo pícnina. Mají vysoký výnos hmoty na jaře. Produkovaná píce má vysoký obsah dusíkatých látek.
AUTOR: Petra Vaňatová
Článek ProfiPress