Zdravý trávník bez chorob: Jak je udržet na uzdě a chránit váš zelený koberec
Choroby trávníků jako sněžná světlerůžová plísňovitost, červená nitkovitost a fusáriová spála jsou běžnými problémy, které mohou ohrozit kvalitu a vzhled trávníku. Nejlepší prevencí je výběr vhodných travních odrůd a směsí, správná údržba trávníku a minimalizace stresu z nevyvážené závlahy, hnojení nebo špatného pH půdy. Důležité je také pravidelné odstraňování plsti a zahradního odpadu. Trávník, který je zdravý a silný, odolává chorobám mnohem lépe a nepotřebuje častou chemickou ochranu.
Výskyt chorob je podmíněn půdními, klimatickými podmínkami, managmentem a druhy, které využíváme v trávníku. Velmi často se na trávnících na našich zahradách můžeme setkat s následujícími chorobami:
Sněžná plíseň
původce: Microdochium nivale
S touto houbovou chorobou se nejčastěji setkáváme od prosince do března, pod vrstvou sněhu při nezamrzlém půdním povrchu. Nemoc ovšem není vázaná pouze na sníh, můžeme se s ní setkat i bez sněhové pokrývky při optimálních podmínkách pro rozvoj choroby (0–10 ºC, oslabený trávník, stinná stanoviště atd.). Symptomy jsou nápadné pravidelně kruhové povlaky bílého až narůžovělého mycelia a napadené rostliny mají zahnědlý travní drn.
Červená nitkovitost trav
původce: Laetisaria fuciformis
S červenou nitkovitostí trav (alias kornatka travní) se můžeme nejčastěji setkat od jara do pozdního podzimu, kdy teploty dosahují okolo 16–22 °C a je zajištěno ovlhčení trávníku. Výskyt podporuje také nadměrná výživa dusíkem a zamokřená půda. Onemocnění se projevuje typickými růžovými chomáčky mycelia v trávníku a velmi úzkými (nitkovitými) čepelemi zabarvenými do růžova.
Fusáriová spála
původce: Fusarium culmorum
Fusáriová spála je drobná plísňovitost trav. V letním období (pozdní léto, někdy jaro až začátek podzimu) napadá celé spektrum druhů, které využíváme v trávnících, avšak nejvíce náchylné jsou jílky vytrvalé, kostřavy červené a ovčí. Rozvoji choroby přispívá vysoká teplota vzduchu a půdy, doplněná o vysokou vlhkost, intenzivní oslunění, nevyrovnaná závlaha (stres ze sucha a následně vydatný déšť/závlaha), nevyrovnaná výživa (nedostatek draslíku a nadbytek dusíku) a nevyhovující pH. Symptomy jsou nepravidelné, až červenohnědé skvrny, které se mohou slévat, zpravidla na extenzivních trávnících, do velkých skvrn. Na okraji bývají bronzové a v ranních hodinách bývá okraj lemován jemným myceliem připomínající pavučinu.
Prevence chorob trávníků
Obecně se dá říct, že nejlepší prevencí je výběr odrůdy, směsi a držení trávníku v dobré kondici, aby byl schopen sám odolávat napadení. Pokud se již houbové onemocnění projeví, je důležité myslet na hygienu pracovního náčiní a dbát na minimalizaci mechanického přenosu do nenapadených částí trávníku.
-
Volba travní směsi a odrůd
Je důležité vybrat správnou travní směs pro dané podmínky. Ne každý druh se hodí například do stinných podmínek, kde může být riziko některých chorob větší. Vhodné je proto využít odrůdy, které jsou odolné k chorobám (např. jílky 4Turf®), obzvlášť pokud už na stanovišti byl s určitou chorobou problém (možný dosev tolerantních odrůd). -
Odstranění přebytečné plsti a zahradních zbytků (listí, větve...)
Nadbytek plsti způsobuje nevhodné půdní podmínky pro růst trav a podporuje rozvoj hub. Toto se dá vyřešit vyčesáním trávníku nebo vertikutací (případně aerifikací pro provzdušnění), čímž přebytečnou plsť odstraníme. Vertikutaci je důležité provádět pravidelně alespoň 1x za rok, obzvlášť pokud jsou na ploše druhy, které mají sklon k plstnatění (např. psineček nebo kostřavy červené). -
Správné pH
Velmi kyselá půdní reakce (pH půdy) podporuje rozvoj houbových patogenů a není vhodná pro růst trav. Pro ideální růst trávníku je pH dobré udržovat mírně kyselé (okolo 6,5). Tímto podpoříme správný rozvoj trávníku a omezíme rozvoj chorob. -
Vyrovnaná výživa trávníku
Pro podpoření silných pletiv, které odolají napadení hyf houby, je důležitá dostatečná zásoba draslíku (hlavně v podzimním období). Také nepřehnojování dusíkem je zásadní při preventivní ochraně proti chorobám, jelikož nadbytek dusíku způsobí přílišný růst a tenká pletiva rostlin. -
Vyrovnaná závlaha
Nadměrně vlhká půda může způsobit zahnívání kořenového systému trav a podpořit rozvoj patogenů v důsledku nedostatku kyslíku a ideálního prostředí pro klíčení spor. Pro prevenci je vhodné zavlažovat střídmě a spíše v ranních hodinách. Tímto zamezíme dlouhodobému ovlhčení listu a zvýšené možnosti infekce.